Autor Tema: Gramatika i pravopis srpskog jezika  (Pročitano 67939 puta)

Odg: Gramatika i pravopis srpskog jezika
« Odgovor #30 poslato: 12 Oktobar 2010, 22:45:51 »
Odlicna je tema! :G)

Uglavnom se trudim da pricam i pisem pravilno (i to iskljucivo cirilicom kada pisem rucno), jer mislim da je to veoma bitno! Pridrzavao sam se svih pravila koja su, do sada, napisana u temi.
12 :ee: 10 :no: 8 :bg: 7 :fi: 6 :cz: 5 :by: 4 :mk: 3 :fr: 2 :ua: 1 :me:

OGAE Serbia forum

• Sałek
  • Hero Member
  • Летај ми, летај, гулабе, високо меѓу ѕвездите
  • Zemlja: mk
« Odgovor #31 poslato: 12 Oktobar 2010, 22:48:42 »
da, što se tiče toga, na časovima pišem uvek ćirilicom
1.:ilb: 2.:sib: 3.:esb: 4.:seb: 5.:itb: 6.:mkb: 7.:dkb: 8.:deb: 9.:chb: 10.:hub:
11.:ru: 12.:me: 13.:ua: 14.:ro: 15.:no: 16.:fi: 17.:ie: 18.:nl: 19.:al: 20.:gb: 21.:by: 22.:ee: 23.:az: 24.:lv: 25.:is: 26.:be: 27.:md: 28.:sm: 29.:fr: 30.:gr: 31.:mt: 32.:at: 33.:am: 34.:ge: 35.:pl: 36.:pt: 37.:lt:

• Cobbe
  • Hero Member
  • Kao ptica... Kao dete...
  • Zemlja: rs
« Odgovor #32 poslato: 13 Oktobar 2010, 00:21:44 »
Ono što me najviše nervira je što ljudi ne znaju kada treba koristiti ZADNJI a kada POSLEDNJU, kada čujem rečenicu tipa "Bio sam zadnji u redu", počinje osip, muka i porvaćanje....

Ovo se može krajnje jednostavno objasniti:
prvi i poslednji
prednji i zadnji (ili stražnji)

Dakle, sedim na prednjem ili zadnjem sedištu, a prvi ili poslednji put pišem pismo nekoj osobi.

Ponekad, u literarnom jeziku se koristi prvi i zadnji. Time pisac ističe da ono što je zadnje ima jači dojam i snažnije značenje od poslednjeg, pa se samo u tom kontekstu može tolerisati.

primer: "E ovo mu je bilo zadnje u životu!"

A mene zanima da li se u srpskom jeziku mogu koristiti neke hrvatske reci kao: interesuje-interesira ili nesto slicno? Posto cesto cujem nesto tako

To svakako nije neispravno, niti nerazumljivo, ali nije svojstveno duhu srpskog jezika. ;)

Odlicna je tema! :G)
Uglavnom se trudim da pricam i pisem pravilno (i to iskljucivo cirilicom kada pisem rucno), jer mislim da je to veoma bitno! Pridrzavao sam se svih pravila koja su, do sada, napisana u temi.

Hvala Aco. ;)

Što se tiče ćirilice i latinice, oba pisma predstavljaju naše kulturno nasleđe, i nikako se ne smeju razdvajati jedno od drugog. U našem jeziku, oba pisma su ravnopravna! Ćirilica bez latinice je potpuno beznačajna. Ipak, blaga prednost daje se ćirilici kao primarnom nacionalnom pismu, o čemu se možemo osvedočiti u raznim službenim beleškama, formularima i sl.

Sugerišem vam da, ukoliko iznesete predlog o nečemu, slobodno date i sami odgovor na ono što ste naveli. ;)

« Poslednja izmena: 13 Oktobar 2010, 00:25:34 Cobbe »

• marco8
  • Hero Member
  • Zemlja: me
« Odgovor #33 poslato: 13 Oktobar 2010, 00:28:50 »
Treba Seku naučiti ovim pravilima.  ;D
Čujem da je ona provalila Ti bih, on bih. Je li to istina?  ;:))

• Sałek
  • Hero Member
« Odgovor #34 poslato: 13 Oktobar 2010, 00:32:06 »
Ne slažem se sa ovim, oko latinice i ćirilice. Kroz sve vekove smo picali samo ćirilicom, priđanite i jedan tekst pisan u Srbij u XVII XVIII XIX veku koji je na latinic, zar ga ima? Zašto, onda Hrvati ne pišu ćirilicom. Lično mislim da naj je to pismo nametnuto, pogotov od kraja II svetskog rata, jer čim je počela da se raspada Juga, pogledajte serije pa i Jugovizuju 1992, sve je bilo ćirilicom, samo što sada "zakon" stoji samo na papiru. Hoću da kažem, da zabravljamo ćirilicu, sve više ljudi piše latinicom? Zašto Rusi, Belorusi, Ukrajinci, Bugari ili Makedonci ne koriste toliko latinicu? Kao da se ne bi mogla prilagoditi njihovom jeziku....

• Scooby
  • Golden Member
  • Sova ili?
  • Zemlja: va
« Odgovor #35 poslato: 13 Oktobar 2010, 00:34:55 »
Pa Marco jel ti očekuješ od jedne polu pismene sojke da postavlja neke standarde!
Pa ubeđen sam da je jedina literatura koju je ona u životu pročitala Vog ili nešto slično.

• marco8
  • Hero Member
« Odgovor #36 poslato: 13 Oktobar 2010, 00:48:12 »
A ne očekujem ali to je previše.
Pa ubeđen sam da je jedina literatura koju je ona u životu pročitala Vog ili nešto slično.  :D
Kad je Ekrem stigao do televizije, propali smo naaaačisto!!!!

« Odgovor #37 poslato: 13 Oktobar 2010, 19:13:19 »
I ja sam cuo to za Seku. :D

Što se tiče ćirilice i latinice, oba pisma predstavljaju naše kulturno nasleđe, i nikako se ne smeju razdvajati jedno od drugog. U našem jeziku, oba pisma su ravnopravna! Ćirilica bez latinice je potpuno beznačajna. Ipak, blaga prednost daje se ćirilici kao primarnom nacionalnom pismu, o čemu se možemo osvedočiti u raznim službenim beleškama, formularima i sl.
Da, ali mislim da se taj nas jezik govori i u B&H, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Kada mislimo samo na jezik koji se koristi u Srbiji, mislim da bi trebalo smatrati da je cirilica jedino pismo. Slazem se sa ovim sto je Sasa rekao, a i po ustavu Srbije, cirilica je zvanicno pismo. :)

Cobbe, sta mislis o toj temi, da se u nabrojanim drzavama govori istim jezikom?

• Scooby
  • Golden Member
  • Sova ili?
« Odgovor #38 poslato: 13 Oktobar 2010, 19:21:46 »
Službeni jezik u Republici Hrvatskoj je hrvatski jezik, u BiH je pored srpskog i hrvatskog jezika službeni takođe i bosanski (ili bošnjački) jezik, dok su Crnogorci u svoj ustav ugradili i vlastiti jezik crnogorski.
Svako ima pravo da jezik kojim govori označava imenom koje želi, i ne vidim zašto je to nekome na ovim prostorima problem.
A realno postoji mnogo razlika u govoru između navedenih zemalja

« Odgovor #39 poslato: 13 Oktobar 2010, 19:28:58 »
Naravno da ima prava, ali je malo cudno da malte-ne jedan te isti jezik nazivaju toliko razlicitim imenima.

Neki lingvista se bavio tom temom i uvideo je da je u recnicima srpkog, hrvatskog i bosnjackog jezika 80% reci isto. Pa, i u Vranjanskom okrugu se govori dosta drugacije...

• Scooby
  • Golden Member
  • Sova ili?
« Odgovor #40 poslato: 13 Oktobar 2010, 19:46:12 »
Pa i u rečnicima Španskog, portugalskog, francuskog, italijanskog i rumunskog takođe ima mnogo istih i sličnih reči

• marco8
  • Hero Member
« Odgovor #41 poslato: 13 Oktobar 2010, 20:27:22 »
Nikako se ne slažem sa uvodjenjem crnogorskog jezika u ustav CG. Moje mišljenje- to je horor :o

• Sałek
  • Hero Member
« Odgovor #42 poslato: 13 Oktobar 2010, 20:48:26 »
Što se tiče toga, pročitao sam u novinama da u crnogorskom svi mogu da govore po pravilim a "baba Stojane", da svako može da priča kako hoće, i da mogu da se koriste arhaični i nepravilni izrazi....

• TyKy
  • banovan član
  • Hero Member
  • TyKajla
« Odgovor #43 poslato: 13 Oktobar 2010, 21:37:28 »
Nije to bas tako. I jezik uopste nije jednostavan. Procitao sam tu famoznu gramatiku. To je UZAS.

Vise nije
HTJETI neco ŠĆETI
isl.

Blagi uzas! Ja cu i dalje pricati srpskim jezikom, jer crnogorski ne znam. Mama uciteljica me je citavog zivota ucila da pravilno govorim, a ja sam sada bukvalno nepismen. :o
Ohh... Que ce qu´il est beau, l´homme, quand il - bande...!!!

• Scooby
  • Golden Member
  • Sova ili?
« Odgovor #44 poslato: 13 Oktobar 2010, 21:39:33 »
@ Tyky

u ovim silnim gramatičkim raspravama primetih tvoj potpis :D

OGAE Serbia forum

Deli preko delicious Deli preko digg Deli preko facebook Deli preko furl Deli preko linkedin Deli preko myspace Deli preko reddit Deli preko stumble Deli preko technorati Deli preko twitter

clip
111. FSC - Tri jezika

Započeo kopachka

995 Odgovora
22161 Pregleda
Poslednja poruka 12 Maj 2015, 00:55:54
Petar
xx
Čudne reči srpskoga jezika

Započeo Petar

32 Odgovora
11638 Pregleda